singleton abbey

STAFF MEMBER - VICE-CHANCELLOR - PROFESSOR PAUL BOYLE

Role: Vice-Chancellor
Start of term date: 26 July 2019
Expiry of term date: 31 July 2024
Committee Positions: Finance and Strategy Committee, Honorary Awards Committee (Chair), Governance and Nominations Committee
Staff Profile

STAFF MEMBER - PROFESSOR NURIA LORENZO-DUS

Role: Member of academic staff appointed by Senate
Start of term date: 5 December 2018
Expiry of term date: 3 December 2022
Committee Positions: Senate
Staff Profile

STAFF MEMBER - PROFESSOR SUE JORDAN

Role: Employee of Swansea University as prescribed by the Ordinances 
Start of term date: 11 September 2019
Expiry of term date: 10 September 2023
Committee Positions: Senate
Staff Profile

STAFF MEMBER - DR SIAN REES

Role: Member of academic staff appointed by Senate
Start of term date: 4 July 2019
Expiry of term date: 3 July 2023
Committee Positions: Senate
Staff Profile