singleton abbey

PRO-CHANCELLOR AND CHAIR OF COUNCIL - BLEDDYN PHILLIPS

Role: Pro-Chancellor and Chair of Council
Start of term date: 13 December 2019
Expiry of term date: 12 December 2023
Committee Positions: Finance and Strategy Committee, Honorary Awards Committee, Governance and Nominations Committee (Chair) and Remuneration Committee.

PRO-CHANCELLOR - SIR RODERICK EVANS

Role: Pro-Chancellor 
Start of term date: April 2013
Expiry of term date: March 2021
Committee Positions: Governance and Nominations Committee, Honorary Awards Committee and Remuneration Committee.

TREASURER - MR CARLOS (GOI) ASHMORE

Role: Treasurer
Start of term date: 1 August 2020
Expiry of term date: 31 July 2024
Committee Positions: Finance and Strategy Committee (Chair).

CO-OPTED MEMBER - DR KERRY BEYNON

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: January 2016
Expiry of term date: 3 February 2024
Committee Positions: Audit, Assurance and Risk Committee (Chair).

CO-OPTED MEMBER - PROFESSOR EDWARD DAVID

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: 4 February 2020
Expiry of term date: 3 February 2024
Committee Positions: Finance and Strategy Committe.

CO-OPTED MEMBER - PROFESSOR KATHRYN MONK

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: January 2018
Expiry of term date: 26 January 2022
Committee Positions: Audit, Assurance and Risk Committee.

CO-OPTED MEMBER - DR ANGUS MUIRHEAD

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: 21 March 2016
Expiry of term date: 20 March 2024
Committee Positions: Remuneration Committee (Chair) and Finance and Strategy Committee.

CO-OPTED MEMBER - MS ELIN RHYS

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: January 2016
Reappointment date: 4 February 2020
Expiry of term date: 3 February 2024
Committee Positions: Honorary Awards Committee, Governance and Nominations Committee and Remuneration Committee.

CO-OPTED MEMBER - MS ANNE TUTT

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: 6 July 2020
Expiry of term date: 5 July 2024
Committee Positions: Governance and Nominations Committee and Audit, Assurance and Risk Committee.

CO-OPTED MEMBER - MRS MARCIA SINFIELD

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: 1 December 2020
Expiry of term date: 30 November 2024

CO-OPTED MEMBER - PROFESSOR KESHAV SINGHAL

Role: A member co-opted by the Council
Start of term date: 1 December 2020
Expiry of term date: 30 November 2024
Committee Positions: Governance and Nominations Committee.