Future Events

*A = Algebra and Topology Seminar *P = Analysis and PDEs Seminar *W = Welsh Probability Seminar *C = Departmental Colloquium *B = BioMaths Colloquium

 

October 2016

Tuesday
October 4th
Ulrich Pennig (Cardiff) *A t.b.a. 3pm
Room 224
Thursday
October 4th
Aleksandar Mijatovic (King's College London) *W Invariance principle for non-homogeneous random walks with anomalous recurrence properties 3pm
Room 224

 

November 2016

Tuesday
November 8th
Alexander Schenkel (University of Nottingham) *A t.b.a. 3pm
Room 224

 

Past Events 2016

 

September 2016

 Erasmus Course

Room 224

Tuesday
September 20th
René Schilling (TU Dresden) Fractional Calculus for Levy Processes I 2pm-3pm
Björn Böttcher (TU Dresden) Simulation of Stochastic Processes I 3:15pm-4:15pm
Wednesday
September 21st
René Schilling (TU Dresden) Fractional Calculus for Levy Processes II 9:30am-10:30am
Björn Böttcher (TU Dresden) Simulation of Stochastic Processes II 10:45am-11:45am
Thursday
September 22nd
René Schilling (TU Dresden) Fractional Calculus for Levy Processes III 9:30am-10:30am
Björn Böttcher (TU Dresden) Simulation of Stochastic Processes III 10:45am-11:45am
Friday
September 23rd
Habeebat Olabisi Ibraheem (Swansea) Quasi-invariance of completely random measures 9:00am-9:25am
Panpan Ren (Swansea) On-line portfolio selection for a currency exchange market portfolio selections 9:25am-9:50am
Maryam Alshehri (Swansea) Determinantal point processes and particle density 9:50am-10:15am
Megan Goode (Swansea) Concentration of solutions to certain classes of nonlinear elliptic PDE's involving a shrinking parameter 10:30am-10:55am
Aled Morris (Swansea)

Speed of travelling wave solutions with relation to mutation and trait trade-offs

10:55am-11:20am
Wedad Albalawi (Swansea) Asymptotic behaviour of the ground state of quasilinear elliptic equation with a vanishing parameter 11:30am-11:55am
Khalid Utub (Swansea) Bose-Einstein condensat in infinite volume: absence of chemical potential for an inverse square absorption 11:55am-12:20noon
Monday
September 19th
Nagaiah Chamakuri (Institute for Computational and Applied Mathematics, Linz, Austria) *B Large scale PDE constrained optimization of cardiac defibrillation 3pm
Room 224
Thursday
September 15th
Andrew Bruce (Luxembourg) *A Lagrangian Mechanics on Supermanifolds 1pm
Room 224

 

July 2016

Thursday
July 21st
Cyrill Muratov (New Jersey Institute of Technology) *P A Non-local Variational Problem Arising from Studies of Nonlinear Charge Screening in Graphene Monolayers 2:30pm
Room 224

 

June 2016

Mathematical Modelling of Random Multicomponent Systems:
from Equilibrium to Dynamical Behaviour III
(partly supported by LMS Scheme 3 grant)
Room 224
Thursday
June 16th
Alexander Kalyuzhnyi (Institute of Mathematics, Kiev, Ukraine) L^2 dimensions of spaces of braid-invariant harmonic forms 2pm
Alexei Daletskii (York) Deterministic dynamics of interacting particles on Poisson configurations 3:30pm
Friday
June 17th
Eugene Lytvynov (Swansea) Representations of Q-deformed commutation relations 10:30am
 
Tuesday
June 14th
Yoav Len (Tubingen) *A Clifford's theorem for metrized complexes 3pm
Faraday 314

 

May 2016

Friday
May 27th
Sergei Petrovskii (Leicester) *B Mathematical Modelling of Plankton-Oxygen Dynamics Under Climate Change 3pm
Room 224
Thursday
May 19th
David Greenhalgh (University of Strathclyde, Glasgow) *W A Stochastic Differential Equation SIS Epidemic Model 3pm
Room 224
Peter Gordon (Akron) *P Gelfand type problem for jets: auto-ignition of laminar co-flow jets 4pm
Room 224
Tuesday
May 17th
Christian Lomp (Porto) *A Actions of semisimple Hopf algebras on semiprime rings 3pm
Room 224

 

April 2016

Friday
April 29th
Mark Chaplain (St Andrews) *B Spatio-temporal modelling of gene regulatory networks: The role of molecular movement 3pm
Room 224
Thursday
April 14th
Mariya Ptashnyk (Dundee) *P Stochastic homogenization of a model of plant biomechanics 3pm
Room 224

 

March 2016

Friday
March 18th
Mike Fowler (Swansea) *B Playing colourful games: evolutionary game theory in stochastic spatial environments 3pm
Room 224
Thursday
March 10th
Nikos Katzourakis (Reading) *P Generalised solutions for fully nonlinear systems of PDE & vectorial Calculus of Variations in L^\infty 3pm
Room 224
Thursday
March 3rd
Ivan Gentil (Lyon University) *W The Harnack inequality for Heat equation on Riemannian manifold with a Ricci curvature bounded from below 3pm
Room 224
Arnaud Guillin (University of Blaise Pascal) *W Propagation of chaos for the Landau equation 4pm
Room 224

 

February 2016

Tuesday
February 23rd
Vaia Patta (Oxford) *A The category of matroids 3pm
Room 224
Thursday
February 18th
Tobias Kuna (Reading) *W The discrete truncated moment problem 3pm
Room 224
Tuesday
February 16th
Alexander Neshitov (Ottawa) *A

Framed correspondences and Milnor-Witt K-theory

3pm
Room 224
Friday
February 5th
Krasimira Tsaneva-Atanasova (University of Exeter) *B Mathematical modelling of Ca2+ influx and calmodulin activation in dendritic spines: implications for synaptic plasticity 3pm
Room 224
Thursday
February 4th
Massimo Lanza de Cristoforis (Padova) *P A quasi-linear heat transmission problem in a periodic dilute two-phase composite 3pm
Room 224
Wen Yue (Vienna University of Technology) *W Discrete Beckner Inequalities via a Bochner-Bakry-Emery Method for Markov Chains 4pm
Room 224

 

January 2016

Monday
January 25th
Jacopo Bellazzini (Sassari) *P Ground states for dipolar quantum gases in the unstable regime 3pm
Room 224

Past Events 2015

 

December 2015

Friday
December 11th
Christina Cobbold (University of Glasgow) *B Effects of spatial structure on a cyclic herbivore populations 3pm
Room 224
Thursday
December 3rd
Alberto Farina (University of Picardie, France) *P Some results on entire solutions to a family of nonlinear elliptic systems 3pm
Room 224

 

November 2015

Friday
November 20th
Angélique Stéphanou (CNRS and UJF Grenoble I) *B A virtual tumour as a tool for Computer-Assisted Therapeutic Strategies 3pm
Room 224
Thursday
November 19th
Sabine Bögli (University of Bern and Cardiff University) *P Spectral approximation for singular differential operators via domain truncation 3pm
Room 224
Friday
November 13th
Lloyd Bridge (Swansea) *B Modelling the impact of plant shoot architecture on leaf cooling: coupled heat and mass transfer simulations 3pm
Room 224
Thursday
November 12th
Valeriy Slastikov (Bristol) *P Point defects in 2D liquid crystals 3pm
Room 224
Tuesday
November 10th
Tomasz Brzezinski (Swansea) *A Complex geometry of the noncommutative pillow 3pm
Room 224
Tuesday
November 3rd
Jeffrey Giansiracusa (Swansea) *A Exterior algebra meets idempotent algebra 3pm
Room 224

 

October 2015

Thursday
October 29th
Janusz Wysoczanski (Wroclaw) *W Rank 2 deformations of operators and relations with noncommutative probability 3pm
Room 224
Tuesday
October 27th
Gwendolyn Barnes (Heriot-Watt) *A Nonassociative geometry in quasi-Hopf representation categories 3pm
Room 224
Tuesday
October 20th
Andrew Bruce (IMPAN, Warsaw) *A Homotopy versions of Jacobi bundles 3pm
Room 224

 

September 2015

Wednesday
September 30th 

Research Student Seminar
Topics on Semi-groups and Markov Processes

Speakers will include:
        Lewis Bray (Swansea)
        James Harris (Swansea)
        Franziska Kuehn (Dresden)
        Elian Rhind (Swansea)
        Chenglin Shen (Swansea)

2pm - 5pm
Room 224
Thursday
September 24th
Marco Ghimenti (University of Pisa) *P Lower bounds for Coulomb energy for functions in homogeneous fractional Sobolev spaces 3pm
Room 224
Friday
September 18th
Feng-Yu Wang (Swansea) *W Hypercontractivity for degenerate diffusion semigroups 3pm
Room 224
Thursday
September 17th
Danielle Hilhorst (Université Paris-Sud) *P Mathematical analysis of a PDE model describing chemotactic E. coli colonies 3pm
Room 224

Past Events 2015

 

July 2015

Tuesday
July 7th
Catherine Bandle (Basel) *P Stability of solutions of quasilinear elliptic equations on Riemann manifolds 3pm
Room 224

 

June 2015

Friday
June 26th
Raluca Eftimie (Department of Mathematics, University of Dundee) *B Communication and aggregation patterns in self-organised animal communities 3pm
Room 224
Monday
June 8th
Swansea University Workshop
Abstract and Applied Perspectives in Nonlinear Partial Differential Equations
9:30am-6pm
Room 224

Erasmus 2015 — Swansea University and TU-Dresden
Summer School for PGR-Students
June 1–5, 2015
Talbot, Room 224

Monday
June 1st
Rene Schilling (Dresden) Properties of Levy-type Processes 1 9:30–10:30am
Franziska Kuehn (Dresden) Moments and heat Kernels for SDEs and Levy-type Processes 1 11:00–12:00am
Michael Schwarzenberger (Dresden) The Symbol of Affine Processes and Some Applications 2:00–2:30pm
Nia Fry (Swansea) Numerical Solutions of Reflecting Stochastic Delay Differential Equations 2:30–3:00pm 
Tuesday
June 2nd
Franziska Kuehn Moments and heat Kernels for SDEs and Levy-type Processes 2 9:30–10:30am
Rene Schilling Properties of Levy-type Processes 2 11:00–12:00am
Julian Hollender (Dresden) Unbounded Solutions of Non-local Equations 2:00–2:30pm
Jiao Song (Swansea) Simulations of alpha-stable Driven Stochastic Differential Equations 2:30–3:00pm
Wednesday
June 3rd
Rene Schilling Properties of Levy-type Processes 3 9:30–10:30am
Franziska Kuehn Moments and heat Kernels for SDEs and Levy-type Processes 3 11:00–12:00am
Thursday
June 4th
Franziska Kuehn Moments and heat Kernels for SDEs and Levy-type Processes 4 9:30–10:30am
Rene Schilling Properties of Levy-type Processes 4 11:00–12:00am
Konrad Schubert (Dresden) Mathematical Modeling of Drinking Water Consumption with High Temporal Resolution 2:00–2:30pm
Aled Morris (Swansea) Individual variability in dispersal and invasion speed 2:30–3:00pm

 

May 2015

Friday
May 22nd
Jason Matthiopoulos (Institute of Biodiversity, Animal Health and Comparative Medicine, University of Glasgow) *B Why are species distribution models so poor at prediction? 3pm
Room 224

 

April 2015

Friday
April 24th
Fordyce Davidson (Division of Mathematics, University of Dundee) *B Swimming Patterns of Zoospores 3pm
Room 224
Monday
April 13th
Andrzej Sitarz (Jagiellonian University, Krakow) *A Noncommutative Moyal Sphere 3pm
Room 224

 

March 2015

Friday
March 20th
LMS WIMCS–Bath Analysis Day Workshop 10am–1pm Wallace 218

4.30pm–6pm Room 224
Friday
March 20th
John Lygeros (Automatic Control Laboratory, ETH Zurich) *B Estimation and control of cell populations 3pm
Room 224
Thursday
March 19th
Andrea Lecchini-Visintini (University of Leicester) *W On the stability of receding horizon control for continuous-time stochastic systems 3pm
Room 224
Monday
March 16th
Roa Makki (Swansea) *A A central metric on Kappa Minkowski and conjugates 3pm
Room 224

 

February 2015

Monday
February 23rd
Antti Harju (Regensburg and Queen Mary London) *A Quantum orbifolds 3pm
Room 224
Monday
February 16th
Olivier Gabriel (Glasgow) *A Representations of compact quantum groups and classification theory 3pm
Room 224
Friday
February 6th
Stephen Cornell (University of Liverpool) *B Stochastic models in community ecology 3pm
Room 224
Thursday
February 5th
Martijn Pistorius (Imperial College) *W On a class of dynamic spectral risk-measures 3pm
Room 224

 

January 2015

Thursday
January 29th
Martin Grothaus (Kaiserslautern) *W Hypocoercivity for degenerate Kolmogorov equations and applications to the Langevin dynamics 2pm
Room 224
Matthias Erbar (Bonn) *W Gradient flows of the entropy for jump processes 3:30pm
Room 224

Past Events 2014

 

December 2014

Friday
December 5th
Richard Law (University of York) *B Dynamic models of size-spectra, and exploitation of fish assemblages 3pm
Room 224
Tuesday
December 2nd
Robin Hudson (Loughborough University) *W The sticky shuffle Hopf algebra in stochastic analysis 4pm
Room 224

 

November 2014

Thursday
November 27th
Harry Zheng (Imperial College) *W Utility-Risk Portfolio Selection 3pm
Room 224
Friday
November 21st
Viktoria Knopova (National University of Kiev, Ukraine) *W Construction and properties of a Markov process related to certain pseudo-differential operator 3pm
Room 224
Thursday
November 20th
Tadahiro Oh (University of Edinburgh) *P Invariant Gibbs measures for the nonlinear Schröodinger equations on the circle and the real line 3pm
Room 224
Friday
November 14th
Gibin Powathil (Swansea) *B Computational and Mathematical Approaches in Cancer Modelling and Treatment Prediction 3pm
Room 224
Tuesday
November 11th
Edwin Beggs (Swansea) *A Using persistent homology to study viral evolution 3pm
Room 224

 

October 2014

Friday
October 31st
Ding-Xuan Zhou (City University of Hong Kong) *C Some Mathematical Analysis in Learning Theory 3pm
Room 224
Friday
October 24th
Jonathan Potts (University of Sheffield) *B Towards predictive models of animal movement and space use: a case study of multi-species bird flocks in Amazonia 3pm
Room 224
Thursday
October 23rd
Carlo Marinelli (University College London) *W Maximal inequalities for L_q-valued stochastic integrals and convolutions with jumps and applications to SPDEs 3pm
Room 224
Tuesday
October 21st
Grigory Garkusha (Swansea) *A Framed motives of algebraic varieties (after V. Voevodsky) 3pm
Room 224
Friday
October 17th   
Vincent Moulton (University of East Anglia) *C A quick trip through tight-span theory 3pm
Room 224
Tuesday
October 14th
Jeffrey Giansiracusa (Swansea) *A Tropical geometry and non-archimedean analytic geometry 3pm
Room 224
Tuesday
October 7th
Tomasz Brzezinski (Swansea) *A Differential smoothness of algebras 3pm
Room 224
Thursday
October 2nd
Alexey Daletskii (University of York) *W Phase transitions in a class of infinite particle systems  3pm
Room 224

 

September 2014

Thursday
September 25th

LMS-WIMCS Analysis Day

10am-5:30pm
Room 224
Wednesday
September 24th   
Enrico Priola (Torino University) *W L^p-parabolic regularity and non-degenerate Ornstein-Uhlenbeck type operators 3pm
Room 224


Swansea – Japanese Workshop on Stochastic Analysis
September 8 – 9, 2014

 
Monday
September 8th   
C. Yuan Hypercontractivity, compactness, and exponential ergodicity for functional stochastic differential equations 2-2:50pm
K. Kuwae General analytic characterization of gaugeability for Feynman-Kac functionals 3-3:50pm
T. Amaba An algebraic approach to the Ramer-Kusuoka formula 4:30-5:20pm
J.-L. Wu Maximum principles for parabolic Waldenfels operators 5:30-6:20pm
Tuesday
September 9th  
N. Kajino Localized heat kernel upper bounds for diffusions with applications to the Liouville Brownian motion on the plane 9:30-10:20am
E. Lytvynov Laplace operators on the cone of Radon measures and associated diffusion processes 10:40-11:30am
H. Kawabi Stationary phase for rough differential equations 11:40am-12:30noon