Past Events 2013

December

Monday
December 16th 
The South West & South Wales LMS Regional Meeting
Robert Recorde Room, Faraday Building 
Shahn Majid (Queen Mary, University of London) Reconstruction and quantisation of Riemannian manifolds 2:10pm
J Toby Stafford (University of Manchester) Classifying noncommutative projective surfaces 3:15pm
Stefaan Caenepeel (Vrije Universiteit Brussel) Bicategories, two-dimensional cohomology, Galois coobjects, pseudomonoids and the Brauer group 4:50pm
Thursday
December 5th
Hartmut Schwetlick (University of Bath) *P Travelling fronts for kinetic equations with delay 3pm
Room 224

 

November

Friday 
November 29th
Wilfrid Kendall (Warwick), WIMCS Probability Colloquium Probabilistic coupling and nilpotent diffusions 3pm 
Room 224
Thursday
November 21st
Zhongmin Qian (Oxford) *W Rough path analysis and G-Brownian motion on manifolds 3pm
Room 224
Friday
November 15th
Alessio Corti (Imperial College, London) *C Plane polygons and the Fano/LG correspondence for orbifold surfaces 3pm
Room 224
Monday
November 11th
Felipe Rincon (Warwick) *A Tropical schemes, tropical cycles, and valuated matroids 3pm
Room 224
Monday
November 4th
Chris Braun (City University, London) *A Noncommutative localisation of algebras and modules 3pm
Room 224

October

Thursday
October 31st
Mark Peletier (Eindhoven) *P Large deviations and gradient flows: heat and diffusion 3pm
Room 224
Monday
October 28th
Grigory Garkusha (Swansea) *A K-motives for the motivic spectral sequence 3pm
Room 224
Thursday
October 17th
Kirill Cherednichenko (Cardiff) *P Resolvent estimates for high-contrast elliptic problems with periodic coefficients 3pm
Room 224

September

Thursday 
September 19th
Laurent Miclo (Toulouse), WIMCS Probability Colloquium On hyperboundedness and spectrum of Markov operators 3pm 
Room 224
Thursday-Friday
September 26-27th
Johannes Ebert (Muenster) *A Homotopy theory of positive scalar curvature Thu 9am and 3pm; 
Fri 9am
Room 224
Friday-Saturday 
September 27-28th
Memorial Workshop for Vitali Liskevich Semigroup theory and non-linear PDEs Room 224
Monday 
September 30th
Masatoshi Fukushima (Osaka), WIMCS Probability Colloquium On Brownian motion with darning for multiply connected planar domains 4 pm 
Faraday C

August

Friday
August 8th
Je-Chiang Tsai (National Chung-Cheng University, Taiwan) *P The evolution of travelling waves in a simple isothermal chemical system modelling quadratic autocatalysis with strong decay 11am
Room 224

 

July

Tuesday
July 15th
Zoran Skoda (Zagreb) *A Doubles for filtered Hopf algebras and a Hopf algebroid of formal differential operators 1pm
Robert Recorde room (Computer Science)
Monday - Wednesday
July 7th   July 9th
Tropical mathematics in Swansea Room 224

 

June

Thursday
June 5th
Xiliang Fan (Anhui Normal University, China) *W Derivative Formulae and Harnack Inequalities for SDEs Driven by Fractional Brownian Motions 3pm
Room 224

 

May

Friday
May 30th
Ostap Hryniv (Durham University) *BioMaths Colloquium Series Stochastic models of ecological populations 3pm
Room 314
Faraday Tower
Thursday
May 29th
Peter Gordon (University of Akron, Ohio) *P Eventual Self-Similarity of Solutions for Diffusion-Absorption Equation with a Singular Source 3pm
Room 314
Faraday Tower
Friday
May 16th
Jean Van Schaftingen  (Louvain-la-Neuve, Belgium) *P   3pm
Room 224

 

April

Thursday
April 10th 
LMS Joint Research Groups Workshop
Department of Mathematics, Seminar Room R 224
D.Applebaum (Sheffield) Absence of Symmetry for Infinite Dimensional Ornstein-Uhlenbeck Processes driven by Levy Noise 3:00pm
V.Fischer (Imperial College) Pseudo-differential Operators on Nilpotent Lie Groups 4:30pm
Friday
April 11th 
J.Hollender (Dresden) Brownian Motion with Variance Uncertainty 9:15am
C.Fonseca-Mora (Sheffield) The Levy–Ito Decomposition and the Levy–Khintchine Formula in the Dual of a Nuclear Space 9:50am
C.Shen (Swansea) Pseudo-differential Operators on Rn × Zm generating Feller semi-groups 10:25am
J.Delgado (Imperial College) On some Spectral Properties on Compact Lie Groups 11:30am
R. Schilling (Dresden) On the Asymptotic Behaviour of Levy-type Processes 12:05noon
Friday
April 11th
Samik Datta (Mathematics Institute, University of Warwick) *BioMaths Colloquium Series I’m afraid he couldn’t BEE here (and other Simpsons jokes) : modelling the spread of disease in honeybees in the UK 3pm
Room 224
Monday
April 7th
Lino Amorim (Oxford) *A Diagonals for the A-infinity operad 3pm
Room 224

 

March

Friday
March 21st
Michael Bonsall (Department of Zoology, University of Oxford) *BioMaths Colloquium Series Blood and Blastocysts: mathematical ecological thinking on developmental biology 3pm
Room 224
Thursday
March 20th
Lukasz Szpruch (Edinburgh) *W Customized tamed numerical schemes for SDEs and BSDEs 3pm
Room 224
Monday
March 17th
Rebecca Bellovin (Imperial College) *A p-adic Galois representations and p-adic geometry 3pm
Room 224
Wednesday
March 12th
Massimo Lanza de Cristoforis (Padova) *P Simple Steklov eigenvalues for the Laplace operator in a domain with small hole 4pm
Room 224
Thursday
March 6th
Xin Jin (Warwick) *W Ambiguous Jumps, Fears and Robust Portfolio Strategies 3pm
Room 224

 

February

Thursday
February 27th
Nadia Ansini (Bath and 'La Sapienza', Rome) *P A variational approach to non-symmetric linear operators via Gamma-convergence 3pm
Room 224
Thursday
February 20th
Guang-Qiang Lan (Beijing) *W Large deviation principle of SDEs with non-lipschitzian coefficients 3pm
Room 224
Monday
February 10th
Anton Evseev (University of Birmingham) *A Parity of graded decomposition numbers for symmetric groups 3pm
Room 224

 

January

Thursday
January 30th
Vicentiu Radulescu (Romanian Academy of Sciences) *P Low- and high-energy solutions of nonlinear elliptic oscillatory problems 3pm
Room 224
Thursday
January 23rd
Xin Chen (Lisbon) *W Strong completeness for a class of stochastic differential equations with irregular coefficients 3pm
Room 224