Liz Johnson (Business Management and Finance, 2007)
Won Gold medal at Beijing Paralympics in swimming

Alun Wyn Jones (Law, 2010)
Wales International Rugby player and Ospreys

Huw Bennet (Sports Science, 2004)
Wales International Rugby player and Lyon

Rhys Priestland (Economics, 2008)
Wales International Rugby player and Scarlets

Richie Pugh (Sports Science, 2004)
Wales Sevens International Rugby player and Scarlets

Dan George (Criminology, 2011)
Rugby player for London Welsh

Robert Howley (Management Science, 1992)
Wales International Rugby player and currently Wales team assistant coach

Paul Thorburn (Microbiology, 1986)
Captained and played rugby for Wales

Adedayo Adebayo (Sociology and Development Studies, 1992)
Former England International Rugby Player

Mark Wyatt (Energy Studies, 1979)
Former Wales International Rugby Player

Chris White (Geography, 1984)
Former professional Rugby Union referee. Has refereed 50 test matches, more than 50 Heineken Cup matches, including three finals and three World Cups. Currently the RFU National Referee Academy manager

Adrian Dale (Economics, 1990)
Former cricketer for Glamorgan Cricket Club

Katherine Ann Lenaghan (Sports Science, 2003)
Wales International Rugby player

Renee Godfrey (Anthropology, 2003)
Four times Wales champion surfer

James Roberts (Sports Science, 2010)
Came 5th in the Beijing Paralympics Rowing

Daniel Caines (Law, 2001)
Came 5th in the Sydney Olympics 400m relay

Katrina Lowe (Sports Science, 2000)
Won Gold at the World Karate Championships in 2001

Hannah Glasson (Graduate Diploma in Law, 2009)
Trained with the Great Britain team and won Commonwealth Games medal (Rowing)

Represented Great Britain/Wales/England

Bethan Coole (History, 2007)
Wales in Commonwealth Games - Swimming

Katie Franks (Geography, 2009)
England – Tae Kwon Do

Rhys Jones (Business Management, 2009)
Great Britain and Wales - Karate

Louise Henley (Sports Science, 2007)
Great Britain and Wales – Swimming

Megan Davies (Geography, 2009)
Great Britain and Wales - Tae Kwon Do

Danni Perks (Psychology, 2011)
Great Britain – Life Saving

Helen Smale (French and Psychology, 2011)
Great Britain – Life Saving

Matthew Morris (Sports Science, 2008)
Wales – Lacrosse

 John McFall (Sports Science, 2004)
Great Britain at Paralympics – Sprinting

Andrew Hodgson (Sports Science, 2005)
Great Britain – Swimming

Isobel Newman (Sports Science, 2008)
Great Britain – Swimming

Phillipa Davies (International Relations, 2008)
Great Britain – Swimming

Dyfrig Mon (Physics, 2010)
Great Britain – Sailing

Sean Evans (Sports Science, 2009)
Great Britain – Sailing

Douglas Etheridge (Physiology with Clinical Technology, 2009)
Great Britain – Wind Surfing

James Phillips (Sports Science, 2006)
Wales at Commonwealth Games – Badminton

Sian Reynolds (Law, 2002)
Wales and Great Britain - Sailing